infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Maratony Kresowe - Łomża 8 lipiec 2012

Maratony Kresowe - Łomża 8 lipiec 2012

8 lipca 2012

- Łomża –

„Na krańcach Mazowsza”

Start i meta: 8.07.2010, godz. 11.00, u zbiegu ulic Sybiraków i Kazańskiej,


To będzie już czwarty Maraton Kresowy w Łomży. W ostatnich dwóch latach trasa poprowadzona w lesie giełczyńskicm dostarczyła startującym wielu pozytywnych wrażeń. Najdłuższy podjazd miał 1,5 km długości przy przewyższeniu ok. 80 m. Ilości mniejszych wzniesień trudno było zliczyć, gdyż cały czas było w górę i dół. W tym roku trasa wróci do lasu giełczyńskiego, ale pętla została wydłużona.

 

Ubiegłoroczna edycja została bardzo zapamiętana przez uczestników. Wyścig odbywał się po kilkudniowych deszczach. Cała trasa była przejezdna, ale zawodnicy dojeżdżali do mety malowniczo pokryci warstwą błota. Przypomnijmy, że w tych trudnych warunkach zwycięzcą został zawodnik z Litwy Domas Manikas (Velostreet Fuji Team).

Można powiedzieć, że tradycją Maratonów Kresowych jest modyfikowanie tras w kolejnych latach. Nic nie zdarza się dwa razy... Autorzy trasy pod wodzą Tomka Perkowskiego przywrócili w tym rpku wyścigowi charakter klasycznego maratonu, czyli zawodów na jednej rundzie bez powtarzania elementów. Zostawili najciekawsze elementy, znane z poprzednich dwóch edycji i dołożyli nowe.

Dystans główny został zwiększony do ok. 70 km., a trasa urozmaicona o nowe elementy. Każdy znajdzie dla siebie odcinki, na których będzie mógł sprawdzić moc swoich nóg. Będą więc liczne, strome techniczne podjazdy i zjazdy o różnorodnej nawierzchni, o różnym stopniu trudności. Znajdą się szybkie szutrowe odcinki. Po ostatnich deszczach
przejedziemy też w paru miejscach kałuże na całą szerokość drogi. Przy panujących obecnie temperaturach będzie to raczej przyjemne doznanie.

Poprzednie edycje dowiodły, że Łomża to wymagająca trasa. Potrafi zachwycić wymagających zawodników bogactwem wrażeń, różnorodnością krajobrazu i naprawdę wyżynnym i interwałowym charakterem. Trudno w to
uwierzyć, gdy ma się w pamięci płaskie mazowieckie równiny. W ubiegłym roku było naprawdę sporo podjazdów o różnym stopniu trudności. Najdłuższy miał ponad 1,5km długości przy różnicy poziomów ok 80 m. Całkowite przewyższenie wyniosło na dystansie 58km ponad 700m. Dlatego warto się zmierzyć z trasą w Łomzy, a każdy kto
ukończy zawody będzie zasługiwał na szacunek. Każdy maratończyk jest zwycięzcą.

Zapisy przed startem 9:00 - 10:45

Zachęcamy do wcześniejszego przesłania zgłoszeń mailemt.

trudność (1-6): 3

dystans:
- 25 km - Półmaraton
- 60 km - Maraton

Zalecamy opony ze średnim bieżnikiem. Opony typu semislick mogą chwilami nie zapewniać komfortu bezpieczeństwa.

 

Bufety: dystans Mini 1, dystans Maraton 2 plus na mecie

Na mecie dla wszystkich zawodników gorący posiłek.

Główne nagrody dla zwycięzców Maraton Open: bony towarowe 500zł / 300zł / 200zł ufundowane przez sieć salonów łaziekek BLU i firmę Refleks.

Do rozlosowania wśród wszystkich uczestników piłka Tango 12 z Euro 2012 i inne nagrody

Program ramowy:
- godz. 9.00 - 10.45 zapisy
- godz. 10.45 - ustawianie zawodników w sektorze startowym,
- godz. 11.00 - start maratonu,
- godz. 14.00 - 15.00 - dekoracje zwycięzców

Wpisowe w/g regulaminu.

Przypominamy, że uczestnicy powinni posiadać kask.

* SKLEP ROWEROWY KORSA: ŁOMŻA, AL. PIŁSUDSKIEGO 73 , tel. 86 473-04-07 , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

ŁOMŻA położona jest nad rzeką Narew, wraz z całą Ziemią Łomżyńską leży w obszarze Zielonych Płuc Polski, obszaru zaliczanego do ostatnich w Europie terenów o nieskażonej przyrodzie i unikalnych walorach krajobrazowych. W niewielkiej odległości od miasta znajdują się obszary przyrody chronionej Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi, a także Biebrzański Park Narodowy i Narwiański Park Narodowy.

Miasto liczy około 65 tysięcy mieszkańców. Historia sięga IX wieku i jest związana z grodziskiem położonym o około 5 kilometrów na wschód od dzisiejszego centrum miasta. Pozostałością po grodzisku jest tzw. Góra Królowej Bony. Do dnia dzisiejszego zachowały się tam pozostałości wałów ziemnych otaczających gród. Pod koniec XIV w. nastąpiła ponowna lokacja Łomży w dogodniejszym miejscu. W latach 1504-1526 wybudowano Katedrę w stylu gotyckim - najważniejszy zabytek miasta.

Łomża leży na wyjątkowo pięknej skarpie, wśród niepowtarzalnych obszarów z unikalna florą i fauną. Od strony południowo - wschodniej z miastem sąsiaduje rezerwat przyrody, który stał się podstawą do utworzenia Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi. W tym miejscu Narew, na kilkunastokilometrowym odcinku swego biegu tworzy przełom przez morenowe wyniesienia ze strefą krawędziową, której pofalowane stoki wznoszą się na wysokość około 40-50 m. Gdy staniemy na jednym ze wzniesień, zobaczymy niepowtarzalny widok wijącej się, meandrującej, nieuregulowanej poniżej rzeki Narew oraz liczne, długie jeziora-starorzecza powstałe po zmianach biegu rzeki. "Prawdziwy" przełom rzeki ciągnie się przez ok. 10 km. "Wyrżnięta" w morenowych wyniesieniach, równinna dolina, ma szerokość od 3 do 1,5 km.

Miasto i jego okolice stanowią doskonałą bazę dla tych, którzy potrafią docenić niepowtarzalną przyrodę i chcą aktywnie spędzić czas. Najlepiej zrobić to na rowerze... Wiele osób przejeżdżało zapewne przez Łomżę w drodze na Mazury, nie zdając sobie sprawy, że tuż obok jest tak piękna dolina Narwi.

 

 

na podst. mat. org. - www.maratonykresowe.pl