infoPodlaskie.pl - Podlaski Katalog Turysty

Pożegnanie lata - Suwałki 26 sierpień 2012

Pożegnanie lata - Suwałki 26 sierpień 2012

 

Pożegnanie lata 2012 - Suwałki

26 sierpnia 2012

Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach zaprasza:

 

O godz. 11.00 w parku Konstytucji 3 Maja odbędzie się ostatni tego lata Niedzielny Poranek Teatralny. W programie spektakl pt. "Złoty Smok z Promienistej Krainy" w wykonaniu Kompanii Teatru Ulicznego "Prawdziwy Kot" z Wrocławia oraz warsztaty plastyczne.

„Złoty Smok z Promienistej Krainy” to dydaktyczna baśń, której bohaterami są uczniowie Zuzia, Paweł i Marek. Dzieci, za sprawą magii, stały się bajkowymi bohaterami wybranymi przez czarodzieja Solusa, by uratować Promienistą Krainę, której zagrażają dwie czarownice: Wiedźma zza Mórz i Wiedźma zza Gór. W baśniowej krainie trójka przyjaciół spotyka nie tylko Solusa (przybierającego różne postaci, m.in. bociana Dziubokleka), wiedźmy i Złotego Smoka, ale też wiele innych postaci, m.in. dworzan Legutka i Miogutka, bociana Łamiskrzydło oraz rycerzy światła. Po wielu perypetiach z pomocą małych bohaterów dobro wygrywa, a Zuzia, Paweł i Marek wracają do swojego świata z dobrymi radami mądrego czarodzieja.

 

O godz. 18.00 miłośnicy muzyki mają do wyboru Jazzowe Pożegnanie Lata nad zalewem Arkadia lub Koncert Operowy w patio Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Na oba koncerty wstęp bezpłatny.

 

W Jazzowym Pożegnaniu Lata wystąpią: Maciej Fortuna Trio i zaspół Black Jazz White Swingin'Blues.

 

Black Jazz White Swingin'Blues został założony pod koniec 2008 r.  W następnym roku odbył udane dwie trasy koncertowe po  Polsce. Wystąpił też  na kilku festiwalach jazzowych w kraju. Kapela  zbliża się brzmieniowo do  nowoczesnego  swingu zwanego mainstreamem. W Suwałkach zespół wystąpi w składzie:

Joanna Moorea – voc, ss, flet

Adam Kupiec – trąbka

Andrzej Piela – puzon

Mieczysław Mazur – piano

Wojciech Zalewski – gitara basowa

Robert Barczyński – gitara

Włodzimerz Purzycki – perkusja

 

Maciej Fortuna Trio to: trąbka, kontrabas i perkusja. Skład trochę nietypowy i bardzo wymagający, zarezerwowany dla mistrzów.

 

Maciej Fortuna – trębacz, kompozytor, aranżer, dwukrotny laureat Jazz Top 2010 i 2011 w kategorii „Nowa Nadzieja” wg ankiety czytelników czasopisma „Jazz Forum”, do współpracy przy realizacji tego projektu zaprosił doświadczonych muzyków: jednego z najznakomitszych polskich kontrabasistów Piotra Lemańczyka oraz świetnego, wysoko cenionego w naszym kraju perkusistę Krzysztofa Gradziuka. Muzyka Trio Macieja Fortuny to przede wszystkim ogrom niczym nieposkromionej energii i radości współtworzenia. To muzyka wolności, oscylująca wokół rozmaitych stylistyk, dla których punktem wyjściowym i końcowym jest jazz.

 

Koncert Operowy jest elementem II Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego z udziałem wokalistów uczestników czynnych Kursu Wokalnego pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Suwałk. Wystąpią: Orkiestra Kameralna VII Ogólnopolskiego Kursu Orkiestrowego w Suwałkach pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza i Suwalska Orkiestra Kameralna "Camerata dell’Arte" pod dyrekcją Kazimierza Dąbrowskiego. Jako solistki zaśpiewają: Anna Jeruć-Kopeć (sopran) i Joanna Krasuska-Motulewicz (mezzosopran).

W programie fragmenty z opery "Don Giovanni" W. A. Mozarta oraz kompozycje G. Rossiniego, G. Bizeta, G. F. Haendla, G. Verdiego i G. Pucciniego. W przerwie koncertu odbędzie się aukcja dzieł sztuki na rzecz Stowarzyszenia "Spełniona Nadzieja" w Suwałkach.

 

A o godz. 20.00 w parku Konstytucji 3 Maja ostatnie tego lata projekcje Kina Letniego. Zobaczymy filmy nagrodzone na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Etiuda & Anima” w Krakowie.

 

Gwiazdy dnia:

Maciej Fortuna – trębacz, kompozytor, aranżer, obecnie jeden z najbardziej dynamicznych i wszechstronnych polskich muzyków jazzowych młodego pokolenia. Jest magistrem prawa (UAM Poznań) oraz absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu (studia w klasie trąbki Piotra Wojtasika, ukończone w 2010 r. z wyróżnieniem). Przez czytelników Jazz Forum uznany za “Nową Nadzieję 2010 oraz 2011”, nominowany do Fryderyka 2011 (kategoria Jazz/Debiut Fonograficzny Roku) za autorską płytę LOST KEYS zespołu Maciej Fortuna Quartet. Współpracował i współpracuje z największymi nazwiskami sceny muzycznej, nie tylko jazzowej.

Artysta nawiązał szereg kontaktów z muzykami ze Stanów Zjednoczonych i Europy, koncertuje w Polsce i poza jej granicami. W listopadzie 2011 roku poprowadził w Stanach Zjednoczonych warsztaty na New Mexico State University w Las Cruces (Nowy Meksyk) oraz na University of Texas w El Paso (Teksas).

Ma w swoim dorobku trzy albumy nagrane z różnymi zespołami, także w międzynarodowym składzie: SALT MINERS BLUES, OUR CAR WILL NEVER STOP oraz ARTESIA SUNRISE, a także trzy w pełni autorskie płyty: LOST KEYS, IN THE SMALL HOURS oraz SOLAR RING.

Premiera tej drugiej płyty miała miejsce na Reykjavik Jazz Festival na Islandii, natomiast premiera płyty SOLAR RING obyła się w studiu im. Agnieszki Osieckiej w Warszawie, w dniu 8 stycznia 2012 r., podczas koncertu transmitowanego przez Program Trzeci Polskiego Radia.

Poza próbami odnalezienia własnej definicji brzmienia muzyki jazzowej, Maciej Fortuna eksperymentuje także z innymi gatunkami muzycznymi. Dzięki doskonałemu opanowaniu sztuki improwizacji, zapraszany jest często na sesje nagraniowe, ostatnio między innymi z zespołem Twilite, którego płyta „Quiet Giant” ukazała się w marcu 2011 roku.

Maciej koncertuje również jako solista, realizuje nagrania telewizyjne, gra muzykę improwizowaną, soul, latin, funky, muzykę filmową, alternatywną oraz live acty z dj-ami. W lutym 2011 roku wraz z norweskim zespołem Urban Tunnels, grającym mieszankę jazzu i etno – folk, odbył trasę koncertową w Norwegii. Sukces tego projektu i doskonałe muzyczne porozumienie sprawiło, że planowana jest rewizyta zespołu w Polsce. Ostatnio, pod wpływem muzyki skandynawskiej (koncerty w Norwegii i na Islandii), eksperymentuje też z brzmieniem samej trąbki.

Maciej Fortuna jest liderem zespołów: Maciej Fortuna Trio (Maciej Fortuna (trąbka, flugelhorn) Piotr Lemańczyk (kontrabas), Frank Parker (perkusja)), Maciej Fortuna Quartet (Maciej Fortuna (trąbka, flugelhorn), Przemysław Raminiak (piano), Andrzej Święs (kontrabas), Frank Parker (perkusja)) oraz Maciej Fortuna Quintet (Maciej Fortuna (trąbka, flugelhorn), Karol Gola (saksofon), Dominik Mąkosa (piano), Wojtek Buliński (perkusja), Grzegorz Piasecki (kontrabas)).

Od wiosny 2011 roku współpracuje także z, nazywaną „pierwszą damą polskiej elektroniki”, kompozytorką i performerką - An On Bast. Od 2010 roku jest także wykładowcą trąbki jazzowej w Zakładzie Jazzu Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Strona internetowa: www.maciejfortuna.pl

============================

Anna Jeruć-Kopeć – sopran

Jest absolwentką Wydziału Wokalnego Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Suwałkach w klasie śpiewu solowego Marleny Borowskiej                    (dyplom z wyróżnieniem w 2001 r.) oraz Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie prof. Eugeniusza Sąsiadka (dyplom                   z wyróżnieniem w 2007 r.). Jest laureatką wielu konkursów wokalnych, między innymi III nagroda  na Konkursie Wokalnym w Dusznikach Zdroju w 2003 r., III nagroda na VI Konkursie Wokalnej Muzyki Słowiańskiej w Katowicach w roku 2003, w 2002 roku II nagroda w kategorii solistów na III Konkursie Moniuszkowskim w Białymstoku „Pieśń Wieczorna”, Nagroda Specjalna  na  I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Haliny Halskiej w 2001 roku  we Wrocławiu oraz Nagroda Specjalna na I Konkursie Moniuszkowskim Festiwalu Podlasia „Pieśń Wieczorna” w Białymstoku w tym samym roku. W swoim dorobku artystycznym posiada takie role jak: Fiordiligi z opery „Cosi fan tutte” oraz Papagena z opery „Czarodziejski flet” W.A. Mozarta, Monica z opery „Medium” oraz Magda z opery „Konsul” G. C. Menottiego, Minerva  z operetki „Orfeusz w piekle” oraz Leona z operetki „Piękna Helena” Offenbacha, Musetta z opery „Cyganeria”, Halka z opery „Halka” S. Moniuszki, Violetta z opery „Traviata” G. Verdiego. Współpracowała ze sławnymi dyrygentami i festiwalami jak: Schleswig-Holstein Music Festival, Opera Festival in Grasse (Francja), Wratislavia Cantans, Heritage Opera (londyńska premiera „Halki” Stanisława Moniuszki w 2009 r.), Opera London, Unexpected Opera, Merry Opera, CCO, Opera Nova, Imperial Productions and Athenaeum Theater. W 2012 r. została nominowana do Nagrody Off West End za rolę Violetty w operze „Traviata” G. Verdiego wyreżyserowanej przez Kita Hasketh-Harveya. Wielkim jej sukcesem można nazwać trasę koncertową razem z European Chamber Opera w Azji. Jej przyszłe plany obejmują partie Paminy z opery „Czarodziejski flet” na prestiżowym Wexford Opera Festival oraz trasę koncertową do Malezji i Singapuru.

===============================

Joanna Motulewicz (mezzosopran)

Ukończyła z wyróżnieniem Wydział Wokalny w klasie śpiewu solowego Marleny Borowskiej w PSM I i II st. w Suwałkach oraz z wyróżnieniem studia na Wydziale Wokalnym na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego Jolanty Janucik w 2010 r. Swe umiejętności wokalne kształciła, uczestnicząc w Mistrzowskich Kursach Wokalnych u prof. Teresy Żylis-Gary, prof. Bogdana Makala, prof. Piotra Kusiewicza, prof. Ryszarda Karczykowskiego, prof. Jadwigi Rappe, prof. Irenny Argustienne oraz prof. Janet Perry. Od stycznia 2012 roku jest solistką Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Finalistka i laureatka IV nagrody oraz nagrody dla najlepszego głosu altowego w Międzynarodowym Konkursie „Cantate - Bach” w Greifswaldzie w Niemczech (2011 r.). Finalistka i laureatka Nagrody Specjalnej za najlepsze wykonanie i interpretację utworu J. S. Bacha podczas Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Dusznikach Zdroju (2010 r.). Stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego (2010) r. W grudniu 2011 r. wraz z Orquesta Sinfonica Conjunta pod dyrekcją Juana Garcíi Rodrígue’a wystąpiła w serii koncertów w Hiszpanii, prezentując cykl pieśni „Kindertotenlieder”  G. Mahlera. Od 2011 r. współpracuje jako solistka z zespołem muzyki dawnej „Tempus” oraz „Il Tempo”, z którymi brała udział w 33. Starosądeckim Festiwalu Muzyki Dawnej oraz koncercie w ramach Letniego Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej, który był transmitowany przez PR2 oraz wiele europejskich stacji radiowych. W 2010 r. rozpoczęła współpracę z Orkiestrą Wojska Polskiego. Od 2004 r. współpracuje z Zespołem Muzyki Dawnej „La Tempesta” pod kierunkiem Jakuba Burzyńskiego, z którym koncertuje po Polsce i Europie i z którym nagrała serię płyt „Jasnogórska Muzyka Dawna”. Jej działalność artystyczna obejmuje głównie kompozycje oratoryjne i kantatowe.  W swoim repertuarze ma ponad 30 partii w dziełach takich kompozytorów jak Pergolesi, Buxtehude, C. P. E. Bach, J. S. Bach, Żeleński, Groh, Haendel, Haydn, Mozart, Beethoven, Fauré, Dvořák, Moniuszko, Rossini, Verdi, Mahler, Szymanowski, Strawiński. Jej operowy repertuar obejmuje solowe partie w „Juliuszu Cezarze”, „Sosarme”, „Rinaldo”     G. F. Haendla, „Czarodziejskim flecie”, „Łaskawości Tytusa” W. A. Mozarta, „Strasznym dworze” S. Moniuszki, „Damie Pikowej” P. Czajkowskiego, „Carmen” G. Bizeta,  „Samsonie i Dalili” C. Saint-Saensa, „Kniaziu Igorze”           A. Borodina.

==============================

Kazimierz Dąbrowski - dyrygent

 

 

Edukację muzyczną rozpoczął od nauki gry na fortepianie w Szkole Muzycznej I i II stopnia w Białymstoku oraz śpiewu. W 2008 roku uzyskał dyplom z wyróżnieniem w specjalności dyrygentura symfoniczno-operowa. Jego debiut dyrygencki miał miejsce w roku 2002 w kościele św. Wojciecha w Białymstoku.

W czasie studiów podjął wiele inicjatyw artystycznych jako organizator i dyrygent. Brał również udział w kilku projektach operowych jako asystent dyrygenta i dyrygent, prowadząc przedstawienia na deskach Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.

Współpracował z takimi artystami jak: Krzysztof Trzaskowski, Rafał Grząka, Agnieszka Lipska-Nakoniecznik, Bogdan Makal, Kamila Wąsik-Janiak, Magdalena Idzik, Radosław Sobczak, Maria Machowska, Marlena Borowska, Joanna Krasuska-Motulewicz, Maciej Bogumił Nerkowski, Maciej Frąckiewicz, Julia Kociuban, Ryszard Cieśla, Robert Cieśla, Tomasz Krzysica, Kevin Kenner.

We wrześniu 2009 roku zdobył trzecią nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów „Craiova”. Brał udział w kursie mistrzowskim w Austrii. Jest stypendystą Keimyung University i Fundacji Pro Polonia Society w Daegu w Korei Południowej oraz laureatem Stypendium Młodym Twórcom, fundowanym przez Prezydenta Miasta Białegostoku. Od września 2008 roku pełni funkcję dyrektora artystycznego Suwalskiej Orkiestry Kameralnej, prowadzi również orkiestrę symfoniczną i kameralną Zespołu Szkół Muzycznych w Białymstoku.

W marcu 2011 roku ukończył studia doktoranckie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Od października 2011 roku prowadzi zajęcia na białostockim wydziale Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

 ========================= 

TOMASZ RADZIWONOWICZ – DYRYGENT

 

Skrzypek-solista i kameralista, kompozytor, dyrygent i aranżer, założyciel kwintetu smyczkowego I Solisti di Varsavia i orkiestry Sinfonia Viva. Oba zespoły posiadają znaczny dorobek artystyczny i cieszą się krajową i międzynarodową renomą. Tomasz Radziwonowicz dokonał aranżacji na fortepian i kwintet smyczkowy wszystkich utworów Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę, a niektóre jego utwory fortepianowe opracował na kwintet smyczkowy. Po ukończeniu w 1978 roku Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie studiował pod kierunkiem prof. Ireny Dubiskiej, pracował jako  I skrzypek w Filharmonii Narodowej w Warszawie. W latach 1981-82 był solistą i  II koncertmistrzem Filharmonii w Las Palmas, gdzie założył kwintet smyczkowy Camerata Musica Viva. Tam też prowadził ożywioną solistyczną działalność koncertową, wykonując m.in. Koncert podwójny a-moll op. 102 na skrzypce i wiolonczelę Johannesa Brahmsa (wraz z Urszulą Wejman) oraz Symfonię koncertującą Es-dur KV 364 Wolfganga Amadeusza Mozarta. W 1986 r. zadebiutował w Salle Cortot. W roku 1987 wraz z bratem Karolem podczas Dni Muzyki Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju dokonał prawykonania Wielkiej Sonaty na skrzypce i fortepian Józefa Wieniawskiego. W roku 1990 założył kwintet smyczkowy I Solisti di Varsavia, z którym z dużym powodzeniem koncertuje w kraju  i za granicą (Francja, Niemcy, Kanada, Rosja, Cypr) oraz nagrywa dla Radia i Telewizji.  Z zespołem tym nagrał 7 płyt CD (m.in. komplet dzieł Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę w opracowaniu na kwintet smyczkowy – nominacja do nagrody Fryderyk 1998  w kategorii Muzyka Kameralna). Jego podróże koncertowe obejmują również Holandię  (cykl koncertów z muzyką polską), Wielką Brytanię (Edynburg) i Kanadę (Ottawa, Hull, Toronto). W 1998 r. założył Orkiestrę Kameralną Sinfonia Viva, której dyrektorem artystycznym jest do dnia dzisiejszego. Sinfonia Viva ma w swoim dorobku 31 płyt CD,  z których trzy otrzymały nominacje do nagrody Fryderyk w kategorii Album Roku Muzyka Orkiestrowa 2001 – „Muzyka i Ekran II” i 2005 „Tango” oraz w kategorii Jazzowy Album Roku 2005 – „Uniesienie”. Tomasz Radziwonowicz interesuje się sztuką muzyczną  we wszystkich jej aspektach, studiuje prywatnie kompozycję i dyrygenturę, nie stroni też od jazzu. Jest autorem wielu opracowań z zakresu muzyki rozrywkowej, kolęd i standardów jazzowych. Do ostatnich jego kompozycji należy Koncert na wiolonczelę i smyczki, Kwartet smyczkowy oraz „3 Pieśni do słów Karola Wojtyły”.

 

na podst. mat. org.